Podat infuzi, ošetřit a provázat rány a proleženiny. Změnit polohu, umýt, vysušit, převléct. Podat sklenici vody a přitom si povídat, radit, povzbuzovat. A zejména dávat naději.
Rastislav Sokol pracuje jako profesionální terénní ošetřovatel v agentuře Ados. O chronicky nemocné a imobilní pacienty se v pohodlí jejich domovů stará již téměř čtvrtstoletí. Většina z jeho klientů je dlouhodobě ležících, a právě to jim nejvíc komplikuje život.
Jak pečovat o nejbližší, kteří zůstali odkázáni na naši pomoc a péči? Jaké nejčastější chyby dělají ti, kteří s opatrováním blízkých začínají a jak jim předcházet?
Zkušený ošetřovatel zná na většinu otázek správné odpovědi a ví, co pacientům pomáhá.
Tři klíčové věci
Lidé, kteří pečují o imobilní pacienty, často zapomínají na tři důležité věci.
„Je to pravidelné polohování, dostatečná hydratace a kvalitní hygienická péče. Změnit polohu ležícího bychom měli každé dvě až tři hodiny. Podle toho, jak na tom je, můžeme střídat polohu na boku, na zádech nebo na břiše. Jde zejména o prevenci vzniku dekubitů, což je u ležících pacientů vážná a velmi častá komplikace,“ říká Sokol.
Důležitá je podle něj i dostatečná hydratace. Příbuzní se často mylně obávají, že pokud ležící pacient pije pravidelně, bude častěji potřebovat močit. A to znamená pro některé ošetřovatele komplikace.
„I ležící člověk by měl vypít alespoň litr a půl tekutin denně. Pokud ne, vznikají různé obtíže, které se mohou odrazit na vzhledu kůže, která je suchá a popraskaná. Tím pádem je náchylnější k různým onemocněním a vzniku proleženin,“ vysvětluje profesionální ošetřovatel.
Moč je horší než stolice
Vznik dekubitů podle Sokola úzce souvisí s osobní hygienou, proto je velmi podstatná i kvalitní péče o hygienu a čistotu.
„Moč je velmi agresivní a dráždivá tekutina, která ke vzniku dekubitů často výrazně pomáhá. Je to skrytá hrozba, protože ho na pokožce vůbec nevidět. Je mnohem horší než stolice, kterou vidíme a snadno ji tedy umíme odstranit,“ radí Sokol.
Jak tedy důkladně očistit ležícího pacienta? Zapomeňte na vodu a mýdlo, profesionální ošetřovatelé si pomáhají různými čistícími pěnami a krémy.
„Pokud je člověk imobilní a velmi těžko se s ním manipuluje, dostat ho do vany nebo sprchy je opravdu komplikované. Já nejraději používám speciální čistící pěny TENA. Je to něco jako mýdlová voda, která se jednoduše nastříká na intimní partie a pak se vyutírá vlhčenými ubrousky,“ popisuje Sokol.
Čistou pokožku je třeba nakonec ošetřit vhodným krémem.
„Vzniku dekubitů pomáhají zabránit také speciální krémy, které působí jako ochranná bariéra. Pokud se o imobilního pacienta v tomto směru nepostaráme správně, proleženiny mohou vzniknout již po několika hodinách,“ konstatuje ošetřovatel.
Jak bezplatně získat profesionálního ošetřovatele?
Pokud se o imobilní blízké teprve začínáte starat, v první řadě byste se měli obrátit na praktického lékaře a konzultovat s ním zdravotní stav a potřebné postupy.
„Člověk může i při nejlepší snaze nakonec ublížit. Lékař může doporučit i profesionální terénní sestru nebo ošetřovatele z Agentury domácí ošetřovatelské péče,“ konstatuje Sokol.
Tato služba je pro pacienty bezplatná a je plně hrazena z veřejného zdravotního pojištění.
Podle Rastislava Sokola je nejlepší, když se o svého imobilního příbuzného stará nejbližší rodina doma. Ne každý to ovšem zvládne, má na to čas zda fyzické nebo psychické předpoklady, případně nemá finanční možnosti zůstat doma.
Pokud se do toho rozhodnete jít, při výběru inkontinenční pomůcky je důležité dbát na několik důležitých kritérií. Speciální produkty jsou pro muže, jiné pro ženy a svůj význam má také úroveň mobility pacienta nebo množství uniklé moči.
Velmi důležité je zaměřit se na to, aby pomůcka podporovala zdraví pokožky, zejména rychlou absorpci moči a její efektivní uzamčení uvnitř savého jádra.
„Vhodný výběr pomůcek je na ošetřujícím lékaři nebo urologovi, který je většinou předepisuje. Je třeba vědět, jak velké množství moči potřebujeme zachytit. Většina výrobců nabízí pro začátek pacientům bezplatné vzorky, které si mohou vyzkoušet a zjistí, co jim vyhovuje,“ říká geriatrička Eva Topinková.
Důraz klade na dobrou prodyšnost pomůcek, aby při jejich používání kůže dýchala a nedošlo k jejímu zapaření. Plenkové kalhotky by také měly mít vhodnou velikost a důležitá je jejich výměna v pravý čas.
„Minimálně by se měly měnit třikrát denně, některé pomůcky jsou speciálně konstruovány a dokážou přijmout větší množství tekutiny. Aby při různých pohybech neunikla, dokáže se změnit na gel a nevyteče, i když je pomůcka naplněná,“ říká Topinková.
Proč nepoužívat tradiční mýdlo?
Pokožka seniorů je křehká a inkontinence ji může oslabit ještě víc. Pokud na ní zůstane vlhkost z moči nebo stolice delší dobu, podráždí ji a kůže již není schopna vytvořit si dostatečnou ochrannou bariéru. Různé bakterie tak mohou snadno způsobit nepříjemnou vyrážku, v horších případech dokonce vznik dekubitů.
Zkušení ošetřovatelé vědí, že časté mytí běžným mýdlem a vodou může stav pokožky výrazně zhoršit. Mýdlo totiž kůži vysušuje, čímž se ještě více oslabuje. Může to způsobit vyrážky, které v kombinaci s inkontinencí oslabují schopnost pokožky bránit se infekcím.
Čím tedy nahradit mýdlo? Na trhu je několik produktů, které lze použít i bez potřebného oplachování, navíc pokožku seniorů zvlhčují a chrání.
Multifunkční prádlo
Pomůckou, která může výrazně zlepšit potíže s inkontinencí, jsou speciální spodní prádlo pro ženy i muže TENA.
Ženské inkontinenční prádlo TENA je diskrétní a chrání před únikem moči a zápachem. Ženské kalhotky vhodné k nošení při oslabení močového měchýře jsou dostupné v různých stylech, barvách i velikostech, aby se hodily k oblečení i pro každou příležitost.
Inkontinenční spodní prádlo pro muže od značky TENA má mužský styl a bezpečný střih pro spolehlivou diskrétní ochranu. Bezpečná absorpční zóna je umístěna vpředu, kde to muži potřebují nejvíce, a efektivně uzamyká úniky moči i zápach. Prádlo je navrženo tak, aby vypadalo jako běžné boxerky.