Zdravotníci radí, jak předcházet vysokému krevnímu tlaku
Hygienici pro ilustraci vysvětlovali, co je to hypertenze, tedy zvýšený krevní tlak.
„Představte si, že hadicí zaléváte zahradu. Pokud ji přišlápnete, proud vody se zmenší, ale tlak v hadici před překážkou – vaší nohou – stoupne. Podobně se zvyšuje i tlak v oběhovém systému, dojde-li k zúžení cév. Hypertenze znamená trvalé zvýšení krevního tlaku,“ uvedli odborníci.
V počátečním stadiu byste nemuseli pociťovat žádné potíže. I proto si vůbec nemusíte uvědomit, že máte potíže s krevním tlakem.
Právě 17. květen je Světovým dnem hypertenze. Podle odhadů Světové zdravotnické organizace až 46 % dospělých netuší, že jí trpí. Komplikace se začnou objevovat postupně. Vedou k vážným zdravotním následkům a odvratitelným předčasným úmrtím.
Hypertenze podle lékařů nadměrně zatěžuje srdce, jehož svalstvo musí vyvíjet více námahy, aby dokázalo pumpovat krev v těle. Trpí i cévy, kterými se krev v těle přepravuje – poškozuje se jejich vnitřní výstelka, v důsledku čehož se v nich mohou usazovat tuky a vznikat krevní sraženiny.
„Vysoký krevní tlak tak způsobuje kromě poškození srdce i poškození mozku, ledvin nebo očí. Zasažen je celý krevní oběh, takže transport krve, a tím i kyslíku a živin od srdce k důležitým orgánům probíhá obtížněji. Pokud se na vysoký krevní tlak zavčasu nepřijde a neléčí se, může mít tento stav za následek ischemickou chorobu srdeční, infarkt myokardu či mozkovou mrtvici,“ konstatoval ÚVZ.
Jak známo, vysokému krevnímu tlaku se často říká také „tichý zabiják”. Značná část lidí totiž zjistí, že má vysoký krevní tlak, až je nečekaně postihne srdeční infarkt nebo mozková mrtvice.
Podle Světové zdravotnické organizace WHO mohou být varováním projevy jako ranní bolesti hlavy, krvácení z nosu, nepravidelný tlukot srdce, zhoršení zraku a bzučení v uších.
Zdravotníci proto upozorňují před vážnými následky vysokého krevního tlaku. Můžete se je chránit jedině tak, že jej včas zachytíte pomocí měření tlakoměrem a podniknete kroky, kterými snížíte riziko zdravotních následků hypertenze.
Jak si správně měřit tlak
Hypertenze postihuje 40 až 50 % dospělých osob ve věku nad 18 let. Pravidelné měření tlaku se tedy netýká jen seniorů – vhodné je pro všechny dospělé, a proto bývá součástí preventivních prohlídek u všeobecného lékaře.
Jak nejpřesněji měřit tlak:
Alespoň hodinu před měřením nepijte alkohol, kávu, nekuřte.
Před každým měřením je třeba sedět alespoň pět minut v klidu, nemluvit.
Celé měření by mělo proběhnout bez přítomnosti vnějších rušivých vlivů.
Manžeta tlakoměru se upevní na ruku tak, aby byla několik centimetrů nad loktem (přibližně 2-3 cm nebo na 2 prsty) – ve výšce srdce. Předloktí je volně položeno na stole a loket mírně ohnutý.
Během celého měření ruku nezvedejte, opírejte dolní končetiny o zem, nemačkejte břicho a nemluvte.
Měli byste provést 2 – 3 měření v odstupu 1 až 2 minuty. Zaznamenává se hodnota, která je průměrem z posledních dvou měření nebo nejníže naměřená hodnota (obvykle je to poslední).
Výsledné hodnoty si můžete porovnat s přiloženou tabulkou, o případných zvýšených hodnotách informujte svého lékaře.
Měření krevního tlakuZdroj: ÚVZ
Jak předcházet vysokému krevnímu tlaku
Udržujte si přiměřenou tělesnou hmotnost – pozor na nadváhu a obezitu.
Výrazně omezte příjem soli – dospělí by měli denně přijmout nejvýše 5 gramů soli, což je přibližně ekvivalent jedné čajové lžičky.
Nekuřte, minimalizujte příjem alkoholu.
Chraňte se před stresem, dopřejte si dostatek odpočinku a prostoru pro regeneraci.
Zlepšete si fyzickou kondici – pasivní sedavý životní styl obohaťte o aktivní činnosti, při kterých jste na nohou a v pohybu.
Upravte si jídelníček – mastná či smažená jídla, polotovary, sladkosti a pochutiny vyměňte za stravu bohatou na čerstvou zeleninu, ovoce či ořechy.
Dbejte na dostatek pohybu – činnosti jako pravidelné procházky, turistika, cyklistika, bruslení či plavání zlepšují kvalitu života a podporují zdraví.
Pravidelně si kontrolujte krevní tlak, optimální je měření tlaku v domácím klidném prostředí, vždy ve stejnou denní hodinu.
Dodržujte léčbu, kterou vám nastavil lékař – to se týká nejen léčby vysokého krevního tlaku, ale i jiných onemocnění.
Jaké jsou možnosti úpravy vysokého krevního tlaku
I když hypertenze nelze zcela vyléčit a zpravidla lidi trápí celý život, je možné snížit celkové riziko kardiovaskulární chorobnosti a úmrtnosti:
nefarmakologicky – spočívá zejména v úpravě životosprávy a následném snížení rizika vysokého krevního tlaku.
farmakologicky – jde o úpravu tlaku pomocí léků v souladu s doporučeními lékaře.
Poradny zdraví
ÚVZ poznamenal, že v poradnách zdraví regionálních úřadech se soustřeďují právě na metodu nefarmakologické úpravy krevního tlaku, tedy na prevenci.
„Poradní zdraví RÚVZ poskytují klientům bezplatně kontinuální poradenství ve změně životního stylu (služby se odlišují od služeb ambulantní lékařské péče). Zdravotničtí odborníci v poradnách sledují hlavní rizikové faktory, které ovlivňují celkový zdravotní stav člověka a na základě vyšetření pracují s klientem na úpravě nezdravých návyků,“ uvedla pro Aktuality.sk mluvčí hygieniků Daša Račková.
Při vyšetření se jedná o měření krevního tlaku, tepové frekvence, biochemické vyšetření krve (odběr z prstu, výsledky jsou hotovy do 10 minut), vyšetření cholesterolu, glukózy, změření tělesné výšky, hmotnosti. V poradně u návštěvníků zjišťují i rodinnou anamnézu (srdečně-cévní onemocnění často postihují pokrevní příbuzné), osobní anamnézu (při onemocněních tepen je riziko cévních příhod zvýšeno), stravovací a pohybové zvyklosti či zátěž stresem.
„Poradní zdraví poskytují prevenci v oblasti předcházení vzniku onemocnění. V případě, že výsledky měření zdravotních rizik ukáží na potřebu dalších vyšetření a naznačí přítomnost již vzniklého onemocnění, návštěvníkovi poradny je doporučena konzultace u ošetřujícího praktického lékaře,“ dodala Račková.