Trápení, o kterém se nemluví. Postihuje více ženy než muže

Mimovolný únik moči trápil v minulosti spíše ženy středního až vyššího věku, které měly za sebou několik porodů a vykonávaly fyzicky náročnou práci. Dnes trpí inkontinencí stále více mladších žen.

Na Slovensku s tímto problémem podle studie Masarykovy univerzity v Brně bojuje více než 240 tisíc žen. Inkontinenci přitom provází několik nesprávných mýtů. Prý je to běžná součást stárnutí a nedá se s ní nic dělat. Třeba jen zpomalit životní styl a pít méně tekutin. Je to ale opravdu tak?

Není. Například pravidelné několikaminutové speciální cvičení pánevních svalů výrazně upravuje zdravotní stav postižených, díky čemuž se lze vyhnout operačnímu řešení. A nejen to.

Mýtus č. 1: Inkontinence je nemoc
Inkontinence a únik moči u žen není nemoc. Často je to symptom nebo vedlejší účinek jiného zdravotního problému. Při správné diagnostice lze účinně léčit. I proto je důležité už při prvních příznacích navštívit lékaře.

Urologové rozlišují několik typů inkontinence. Dvě základní jsou urgentní a stresová inkontinence moči.

„Urgentní je taková, při které se pacientovi chce velmi často močit a nestihne dohnat na toaletu. Je to velmi nepříjemné, lidé v takovém případě znají všechny toalety ve městě a ve svém okolí, často se v noci budí,“ říká urolog Roman Sokol z Privátní urologické ambulance v Trenčíně.

Druhým nejčastějším typem je stresová inkontinence. Název pochází z anglického slova stress, které znamená tlak.

„Vzniká zvýšením nitrobřišního tlaku při poskočení, kýchnutí, kašli, sportování, tancování nebo zvednutí něčeho těžkého. Tento únik moči výrazně limituje lidi v jejich společenském životě,“ vysvětluje Sokol.

Příčiny, kvůli kterým vznikají, jsou různé a je jich mnoho. V první řadě je to věk, potom oslabení pánevního dna, opakované porody, obezita, špatný pitný režim, nachlazení či hormonální změny.

„Důležité je poradit se se svým lékařem, protože každý únik moči lze řešit a léčit. Mnozí lidé se dokáží vrátit normálně do života, tyto problémy umíme zmírnit nebo je i zcela eliminovat. Umí to však udělat jen lékař,“ konstatuje urolog.

Mýtus č. 2: Inkontinence je běžnou součástí stárnutí
Stárnutí samo o sobě nezpůsobuje inkontinenci. Faktem je, že s přibývajícím věkem probíhají v našem těle změny, které způsobují, že starší lidé mají častější problémy s únikem moči. Není to však normální ani nezbytná součást stárnutí.

Věk je jen jedním z mnoha faktorů a inkontinenci může způsobit spoustu věcí. Například obezita, úzkost, kouření nebo poškození nervů Alzheimerovou nebo Parkinsonovou chorobou. U žen to může být důsledek těhotenství, porodu nebo menopauzy, u mužů zase problémy s prostatou.

„Výskyt inkontinence stoupá s rostoucím věkem pacientů. Problémy však mají i mladší ženy, kolem 30 až 35 let, u nichž inkontinence souvisí s porody. Čím více porodů, tím větší riziko úniku moči. Mnohdy k nám přijdou ženy, které jsou po přechodu nebo v období těsně před menopauzou, kdy nastávají hormonální změny a svalstvo pánve ochabuje,“ vysvětluje urolog Roman Sokol.

Negativní dopad na únik moči mohou mít také různé léky, diuretika, které se používají při problémech se srdcem nebo k léčbě vysokého tlaku. Jaký je v tomto směru trend?

„Stále častěji chodí mladší ženy, které vědí, že únik moči lze řešit i jiným způsobem než jen plenkami nebo vložkami,“ říká Sokol.

Mýtus č. 3: Inkontinence je navždy a nedá se s ní nic dělat
Pokud vás trápí mimovolný únik moči, nezoufejte. Ve většině případů se s tím dá něco udělat.

Existují účinné způsoby, jak inkontinenci dramaticky zlepšit nebo zcela zvrátit. Důležité je nestydět se a navštívit lékaře. Oba nejčastější druhy inkontinence lze léčit i vyléčit. Důležitá je dobrá diagnostika a odhalení příčin inkontinence.

„Musíme přesně vědět, proč k úniku moči dochází. Dá se to zjistit pomocí jednoduchého vyšetření moči. Dobrou pomůckou je také deník močení, používání dotazníků. Následně děláme ultrasonografii a dokážeme nastavit léčbu,“ říká urolog.

Při urgentní inkontinenci může pomoci léčba pilulkami, jen velmi vzácně přistoupí lékaři k operaci.

Mýtus č. 4: Před inkontinencí neexistuje žádná prevence
Existuje několik terapií, úprav životního stylu nebo cvičení, které fungují jako prevence před inkontinencí.

Močovému měchýři může pomoci cvičení svalů pánevního dna. Ty vám pomohou zadržet moč. Muži a ženy si je mohou posílit Kegelovými cviky, které napínají a uvolňují svaly, které uvolňují a zastavují vaše močení.

„Je velmi důležité, aby ženy cvičily správné cviky k posílení svalstva pánevního dna, kterými jsou Kegelovy cviky. Ideální je svěřit se do rukou fyzioterapeutů, kteří se na tyto cviky zaměřují a mají certifikáty,“ říká Sokol.

Discover

Sponsor

spot_imgspot_img

Latest

Přechod a menopauza jsou zbytečné strašáky mnoha žen

V důsledku hormonálních změn dochází v tomto období života ženy k nárůstu řady onemocnění. "V období přechodu se ženy například začínají vyrovnávat mužům v...

Patří k nejromantičtějším místům na světě a do TOP 5 potápěčských destinací. Co ještě nabízí kouzelné Maledivy?

Hledáte místo, kam uniknout před hektickým životem a kde si zaručeně užijete dostatek soukromí? Maledivy jsou pro dokonalou dovolenou jako stvořené. Alespoň jednou za...

Nevybrali jste si správnou vejšku, ale chcete si užívat studentských slev?

Výběr vysoké školy, a v podstatě celého vašeho směřování v životě, a to hned po maturitě, je velká výzva pro každého z nás. To,...

Demence má různé projevy. Jaký je její průběh a jak jej zpomalit?

Demence je skupina duševních poruch, při kterých dochází k podstatnému úbytku kognitivních (poznávacích) funkcí, zejména v souvislosti s pamětí a intelektem. Jedná se o...

5 nejčastějších důvodů, pro které se v noci budíme

Máte-li špatnou noc, s vysokou pravděpodobností vás nečeká ani nejlepší den. Krátká doba odpočinku nebo příliš časté buzení nedovolí organismu dostatečně relaxovat. Výsledkem je...