Každá žena ví, že důkladná péče o intimní zdraví je nesmírně důležitou oblastí jejího života. Již méně je však ví, jak o sebe pečovat správně, zvláště pokud se vyskytnou nové nečekané situace, s nimiž dosud neměly zkušenost.
Typickým příkladem je nástup stresové inkontinence. Ta se totiž netýká jen žen ve vyšším věku. První příznaky se mohou objevit už u žen kolem třicítky, po porodu či po ochabnutí svalů pánevního dna.
Únik moči tak ženy v prvotní fázi často řeší použitím menstruačních vložek i mimo období menstruace. Často je to krok nesprávným směrem.
Inkontinence není problémem vyššího věku
„Inkontinence není záležitostí starších nebo starých lidí. Postihuje muže i ženy v produktivním, dokonce mladém věku,“ vysvětluje urolog Roman Sokol.
Inkontinenci lze rozdělit primárně na urgentní a stresovou. Při urgentní dochází k nedobrovolnému úniku moči velmi rychle. Lidé chodí močit často, frekventovaně a nutkavě. Týká se hlavně žen ve vyšším věku. Stresová inkontinence však postihuje i mnohem mladší ročníky. Její spouštěčem však není stres, ale například těhotenství a porod.
„Přibližně 310 000 žen na Slovensku trpí příznaky stresové inkontinence, ale jen každá čtvrtá až pátá žena vyhledá pomoc lékaře,“ říká gynekoložka Stela Muránska.
Při tomto typu inkontinence nedochází k úniku moči nepřetržitě. Většinou se tak děje při fyzických aktivitách, kašli, smíchu, fyzické námaze, zvedání věcí, pobíhnutí, nošení tašek a dalších činnostech. Mnoho žen proto inkontinenci neřeší adekvátně a problém se snaží řešit používáním běžné menstruační vložky i mimo období menstruace. Často proto musí navštívit lékaře s intimními problémy.
Běžná vložka může způsobit zdravotní problémy
„Pacienti s inkontinencí trpí lokálními projevy v důsledku kontaktu moči s kožním a slizničním krytem pohlavních orgánů,“ vysvětluje profesor Ján Švihra z Urologické kliniky Univerzitní nemocnice Martin.
Právě využívání inkontinenčních vložek dokáže těmto sekundárním problémům, v porovnání s klasickými vložkami, zabránit. Je to hlavně díky savosti, protože inkontinenční vložky mají až čtyřikrát vyšší savost než menstruační a moč dokážou adekvátně uzavřít tak, aby nepřicházela do kontaktu se sliznicemi intimní oblasti. Běžné menstruační vložky to nedokážou. Navíc vložky TENA jsou stejně tenké a diskrétní jako klasické menstruační vložky.
Dalším problémem je, že běžné vložky nedokážou pohltit ani pach moči, což snižuje sebevědomí pacientky. Naopak inkontinenční vložky mají zvýšenou prodyšnost, čímž nedochází ke zvyšování vlhkosti a přispívají tak ke zdraví pokožky. Menstruační vložky by se proto při inkontinenci neměly používat nikdy.
„Nejlepší prevencí těchto problémů je včasné zahájení léčby inkontinence moči. Pokud to není možné z různých zdravotních a sociálních důvodů, je třeba zachytit uniklou moč do speciálních sběrných antiinkontinentních pomůcek,“ říká Švihra.
Pozor na intimní hygienu při inkontinenci
Při úniku moči mnoho žen dělá také hygienické vady. Ne vždy je však změna a hlavně zintenzivnění hygieny správnou cestou.
„Nadměrné používání prostředků pro intimní hygienu může vést ke zhoršení poševního prostředí. Jak se říká, vše s mírou,“ upozorňuje gynekolog Ludvík Janek.
Právě použití běžné vložky a nepříjemné pocity po kontaktu s močí ženy kompenzují zvýšenou hygienou, která může intimní prostředí ještě více poškodit. Jelikož jsou pohlavní orgány mnohem citlivější než ostatní části těla, správná intimní hygiena je velmi důležitá. K ní patří nejen použití vhodných intimních gelů či emulzí, které zachovávají vhodné pH v pochvě, ale také vhodných typů inkontinenční vložky.
Kombinací těchto dvou přístupů k péči o intimní zdraví můžete eliminovat jak nepříjemné důsledky inkontinence, tak vliv vlhkosti a moči na prostředí vagíny a močového ústrojí. Jak zdůrazňuje gynekoložka Stela Muránska, každý výrazný odklon od normálu a narušení přirozené vaginální mikroflóry může znamenat infekci.
Vložka nemusí být trvalým řešením
Výběr vhodné inkontinenční vložky umí ženám pomoci být sebejistější a zamezit problémům, které způsobuje kontakt s močí. Netřeba se však bát, že musí zůstat trvalou součástí života.
„Pokud pacient začne řešit únik moči, léčba je velmi účinná,“ vysvětluje Sokol.
Včasná diagnostika a terapie dokážou významně pomoci ženám inkontinenci překonat.
„Únik moči významně ovlivňuje kvalitu života a v některých situacích upozorňuje na nádorová onemocnění, zvláště pokud je v moči příměs krve,“ říká Jan Švihra z Urologické kliniky Univerzitní nemocnice Martin. Proto je třeba věnovat zvýšenou pozornost také malému úniku moči.
Po jednoduchých a bezbolestných vyšetření následuje konzervativní a medikamentózní léčba, která může pacientkám pomoci zbavit jejich inkontinence.
„Existují speciální cvičení zahrnující stahování a uvolňování svalstva pánevního dna. Cílem je posílit svaly a umožnit zvýšení tlaku na uzavření v močové trubce. Důležitá je také pestrá vyvážená strava s dostatkem vlákniny a dodržování pitného režimu,“ radí Muránska.
Rovněž je možné léčit inkontinenci i invazivně a dlouhodobě. Hlavně u mladších žen tak nemusí být inkontinence trvalá. Do doby jejího odstranění je však třeba myslet na to, že využití správné inkontinenční vložky dokáže zabránit vzniku sekundárních zdravotních problémů.
Vložky TENA splňují svůj účel díky čtyřem unikátním vlastnostem, s nimiž je život s inkontinencí mnohem jednodušší. Přesvědčte se sami, vyzkoušejte je díky nabídce bezplatného vzorku.